Tri druhé, jeden tretí a jeden piaty majstrovský stupeň (dan). To je bilancia päťčlennej slovenskej výpravy, ktorá v domovskej telocvični skupiny Šisuikai v Sendai v prvú júnovú sobotu 2023 úspešne absolvovala technické skúšky v iaidžutsu.
Šisuikai je skupina ľudí (jap. dódžó), ktorí cvičia jednu z najrozšírenejších škôl iaidžutsu v Japonsku Musó Džikiden Eišin rjú. Je členom Nihon iaidžutsu renmei, Japonskej federácie iaidžutsu, ktorá združuje rôzne skupiny praktizujúce iaidžutsu a ďalšie tradičné japonské bojové umenia a udeľuje technické stupne.
Dali sme aj jeden tradičný stupeň
Technické skúšky prebehli v domovskej telocvični Šisuikai v Tagadžó v Sendai. Pred šesťčlennú skúšobnú komisiu predstúpilo spolu dvadsať ašpirantov. Prešli všetci.
V rámci päťčlennej slovenskej výpravy šéf Nihon iaidžutsu renmei a hlavný inštruktor Šisuikai Masaki Sató sensei udelil druhý dan Ivanovi Herényimu, Davidovi Luptákovi a Danielovi Cvečkovi. Tretí dan získal Roman Sobihard a piaty dan Martin Lukáč, ktorý zároveň obdržal aj tradičný stupeň šóšó.

Úspešní absolventi skúšok v Tagadžó dódžó v Sendai. Zľava: Daniel Cveček, 2. dan iaidžutsu, Martin Lukáč, 5. dan iaidžutsu, šóšó, David Lupták, 2. dan iaidžutsu, Ivan Herényi, 2. dan iaidžutsu, Roman Sobihard, 3. dan iaidžutsu. (Snímka – Helena Vitálošová).
Iaidžutsu školy Musó Džikiden Eišin rjú línie Jamauči sa v Šisuikai odovzdáva tradičnou formou. Znamená to, že cvičenci súbežne s relatívne nedávno zavedenými modernými technickými stupňami, takzvanými danmi, získavajú aj menej známe tradičné stupne – mokuroku, šóšó a kongen no maki.
Nielen prakticky, ale aj písomne
Oba systémy, moderný aj tradičný, popisujú rovnaký cieľ, postupné zdokonaľovanie pri cvičení. Každý to však robí iným spôsobom.
Pokiaľ ide o technické stupne v Šisuikai je ich osem a udeľuje ich komisia zložená z viac ako troch členov Japonskej federácie iaidžutsu.
Skúšky sa obvykle konajú v Japonsku. Pokiaľ prebiehajú mimo krajinu musí v komisii sedieť Japonec s najvyšším tradičným stupňom kongen no maki.
Skúšky pozostávajú z dvoch častí, praktickej a teoretickej. Kandidát písomne odpovie na sadu vopred zaslaných otázok a v deň skúšok predvedie pred komisiou päť alebo sedem techník podľa vlastného výberu.
Na prvý dan napríklad musí skúšaný predviesť päť vybraných individuálnych foriem zo série seiza no bu. Na druhý dan je počet techník rovnako päť a tri z nich musia byť z tatehiza no bu.
Výsledky sa obvykle vyhlasujú v deň hodnotenia. Úspešní absolventi obdržia ručne písaný certifikát s udeleným technickým stupňom.

Dvaja zo zakladateľov Šisuikai dódžó, sprava Sató Masaki (8. dan, hanši, kongen no maki) a Sató Jošio (9. dan, hanši, kongen no maki), pri cvičení vo svätyni Hajašizaki iai v Jamagate. (Snímka – Helena Vitálošová).
Od štvrtého danu vrátane môže skúšajúci získať aj prvý z troch tradičných stupňov – mokuroku. Znamená to, že obsiahol znalosť základného technického arzenálu. Po ňom nasleduje šóšó a posledný najvyšší kongen no maki, ktorý oprávňuje k samostatnému vyučovaniu iaidžutsu bez dohľadu predstaveného.
Tradičné stupne môže udeľovať osobne ktorýkoľvek šermiar na stupni kongen no maki. Odovzdávajú sa formou ručne písaných certifikátov.
Titulná ilustračná snímka: Jakub Hauskrecht.
(cek)