IAIDŽUTSU JE ELEGANTNÉ BOJOVÉ UMENIE

Za svoju príťažlivosť Šisuikai iaidžutsu vďačí nielen ladným pohybom a dokonalému dizajnu japonského meča, ale v nemalej miere aj elegantnému cvičebného úboru, keikogi.

Štandardné keikogi na iaidžutsu pozostáva z nohavicovej sukne (hakama), širokého opasku (obi) a dvoch kabátikov. Spodný (juban) je bavlnený a oblieka sa na telo. Vrchný (gi) je obvykle z polyesterovej tkaniny. 

V záhyboch vršku by ste ešte mali mať bavlnenú šatku (tenugui) na utieranie potu. Oceníte ju najmä pri tréningu v letných horúčavách. 

Základná výbavička, v bielej, alebo čiernej, teda hakama (nohavicová sukňa), juban (spodný kabátik), gi (vrchný kabátik) a obi (opasok) vyjde bez poštovného necelých 200 eur.

Samozrejme miera elegancie vášho keikogi na cvičenie iaidžutsu závisí na tom, koľko ste do handier ochotní investovať. 

Len pre ilustráciu: Kým obyčajná tetronová hakama vyjde zhruba na sto eur, elegantná pruhovaná už stojí dva a pol krát viac. Zaplatíte za ňu cez 250 eur. 

Keď chcete vyzerať naozaj skvele a máte na to, môžete si celý “obleček” nechať ušiť na mieru u japonského krajčíra. Ale to už fakt niečo stojí.

Majte však na pamäti, že odev na cvičenie je len časť investície, a obvykle tá menšia. Na to, aby ste mohli cvičiť iadžutsu, tradičného bojového umenia samurajov vám totiž stále chýba to hlavné, katana.  

Kúpa iaitó a šinkenu je téma sama o sebe. Preto sa v tomto článku obmedzíme len na pár poznámok z hľadiska rozloženia investície.

Najprv iaito potom šinken

Prvé kroky v technikách iaidžutsu by ste mali robiť s dreveným mečom (bokken) s plastovou pochvou (saja). To je najlacnejšia verzia. Bokken so sajou vyjde v japonskej kvalite  do 120 eur, samozrejme, záleží aký si vyberiete. Drahšie modely sú z lignum vitae, z dreva kamélie, ebenu, či z japonského bieleho dubu.

Pokiaľ ste rozhodnutí do cvičenia investovať už od počiatku, môžete pouvažovať nad kúpou cvičného meča, ktorý sa volá iaito.

 

Na obrázku môžete vidieť čiernu verziu základného cvičebného úboru na iaidžutsu v zložení hakama, gi a obi, na nohách tabi. V rukách je cvičný meč iaito (Snímka – Jakub Hauskrecht). 

 

Na prvý pohľad je iaito na nerozoznanie od skutočného meča (šinken). V porovnaní so šinkenom však má tupú čepeľ z hliníkovej zliatiny. Lepšie kusy môžu byť pomerne drahé. Napríklad moje iaito, minosaka tenšo koširae, ma v čase, keď som ho kupoval, teda zhruba pred 15-timi rokmi vyšlo zhruba na 500 eur. Dnes by som zaň zaplatil o dosť viac.  

Keďže cvičíme iaidžutsu, odporúčame vám čo najskôr prejsť na ostrý meč, ktorý sa nazýva šinken. Najlacnejšie modely sa dajú kúpiť za pár stovák. Tomu však zodpovedá aj kvalita prevedenia. Slušný meč vás určite vyjde na vyše tisíc eur. 

Téme výberu šinkenu sa budeme venovať v samostatných článkoch.

(cek)

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *