Investície do oblečenia a zbrane na cvičenie si môžete rozložiť na niekoľko fáz.
Pokiaľ nechcete, alebo nemôžete do cvičenia iaidžutsu (iaijutsu) investovať hneď v úvode stovky eur môžete si vybavenie zaobstarávať postupne. Na začiatku budete určite potrebovať vlastne len tepláky a tričko. Opasok (obi) a drevený meč s pochvou (bokken so sajou) vám vieme požičať.
Prvá investícia by mala smerovať do opasku a bokkenu so sajou. Celé by to malo stáť do 70 eur.
Opasok by ste mali mať, pretože drží drevený meč so sajou na správnom mieste. Pri jeho kupovaní sa orientujte na modely určené pre iaido, teda široké bavlnené, alebo hodvábne. Takéto obi síce stojí trochu viac, avšak vydržia, ja mám ten svoj opasok asi 10 rokov a ďalších desať ešte určite vydrží. A keď si budete dokupovať ďalšiu výbavičku, nemusíte si kupovať nový.
V ďalšej várke odporúčame kúpiť keikogi, teda špecifický úbor na cvičenie, ktorý sa skladá z nohavíc a kabátika. Ak budete vyberať, sústreďte sa modely určené pre cvičenie karate. Džudistické keikogi, alebo modely pre aikido sú zbytočne ťažké.
Čierna farba topu je vítaná, pokiaľ však nezoženiete, biely je tiež v pohode. Ceny bieleho karatistického keikogi začínajú medzi 30 a 40 eur.
Ak už máte drevený meč s pochvou, opasok a keikeogi, je čas kúpiť hakmu, nohavicovú sukňu. Najlacnejšie modely začínajú niekde medzi 40 a 50 eur.

Celkovo vybavenie tak za vybavenie na cvičenie iai, teda drevený meč v plastovej pochve (boken so sajou), opasok (obi), kolenačky, keikogi (vrchný kabátik) a hakamu (nohavicová sukňa) zaplatíte medzi 150 a 200 eur. A môžete cvičiť roky.
V rámci Šisuikai dódžó však uprednostňujeme cvičenie so šinkenom, teda s ozajstným samurajským mečom. O ich nakupovaní však až v ďalšom príspevku.
Článok s použitím informácií webov samurai.sk, katsudo.sk, hayashi.cz, budosport.sk, ninecircles.eu a tozando.com pripravil (cek).