Poslednú júlovú sobotu, 27.7. 2024, členovia skupiny Šisuikai vystúpia na Japonskom víkende na hrade Beckov. Počas vystúpenia, ktoré začína o 12.00, predvedú formou individuálnych foriem techniky tradičného iaidžutsu.
Iaidžutsu je jedným z tradičných bojových umení samurajov. V porovnaní s kendom, aikidom, džudom či džiu džitsu patrí k menej známym bojovým umeniam z japonských ostrovov.
Správne reagovať a prežiť
Slovné spojenie pozostáva z dvoch slov “iai” a “džutsu” a označuje technické zvládnutie bleskového tasenia japonského meča katany. V širšom kontexte ide o schopnosť bojovníka vyzbrojeného mečom vhodne reagovať a prežiť náhle ohrozenie života. Iaidžutsu tak mohlo napríklad fungovať, ako spôsob prevzatia iniciatívy pri obrane proti prekvapivému útoku.

Samuraji zrejme používali bleskové tasenie meča aj mimo bojového poľa. Doménou jeho použitia tak mohli byť náhle konflikty na uliciach a v stiesnených interiéroch japonských budov.
Iaidžutsu patrí medzi klasické bojové disciplíny japonských rytierov, tzv. korjú. Prvé zmienky o tomto umení sa objavujú v 15. storočí, pričom postupom času sa vyvinulo do rozličných smerov alebo škôl.
Jednou z najrozšírenejších škôl iaidžutsu v súčasnom Japonsku je Musó Džikiden Eišin rjú (MJER). Jej zakladateľom bol Hajašizaki Džinsuke Minamoto no Šigenobu. Žil v rokoch 1546 až 1621, teda v čase, keď neúčinné bojové umenia “zomierali” spolu s ich tvorcami.
Šesť mečov Šisuikai
Techniky tasenia, ktoré Šigenobu vyvinul, však prežili až do súčasnosti. To, že pretrvali niekoľko storočí, dokazuje jednak ich účinnosť a na druhej strane určite aj zručnosť generácií samurajov, ktorí ich používali.

Príbeh skupiny Šisuikai začína dvadsiatou generáciou šermiarov, kedy bol jedným z oficiálnych veľmajstrov školy Kawakubo Takadži. Znak Šisuikai pozostáva zo šiestich mečov v modrom poli. Odkazuje na šiestich žiakov Kawakubo senseia, ktorí sa zaviazali, že zachovajú znalosti svojho majstra nezmenené.
Jedným zo “šiestich mečov” je Sato Masaki (8. dan iaidžutsu, hanši, kongen no maki) v súčasnosti hlavný inštruktor skupiny Šisuikai v Japonsku a na Slovensku.
V skupine Šisuikai sa praktizuje iaidžutsu školy Musó Džikiden Eišin rjú línie Jamauči.
Vidíme sa na Beckove priatelia!
(cve)